Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi W szklarskiej Porębie mieści się niedaleko centrum miasta przy ul. Kilińskiego (droga dojazdowa do kolei linowej). Są to stojący w Kamiennym Kręgu Żelaźni Ludzie Zbigniewa Frączkiewicza. Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce.
Zbigniew Frączkiewicz to jeden z najważniejszych, najbardziej wszechstronnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Od 1989 roku mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie otworzył ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, prowadził Galerię F (1990 -1999), organizuje plenery rzeźbiarskie. Obok Żelaznych Ludzi (1984r.) jest m.in. autorem pomnika ofiar Lubina`82 (1991/92), siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyż Milenijny w Bolesławcu (2000/2001).
Pierwsze rzeźby z cyklu Żelaźni Ludzie powstały niemal 30 lat temu. Żelazny człowiek stoi wyprostowany z luźno opuszczonymi rękoma, oczy utkwione są w dal. Ten pozorny spokój kompozycji burzy jej forma. Muskularne ciało, mięśnie naprężone do granic możliwości, poza pełna napięcia. Części ciała: tułów, nogi, genitalia, dłonie, głowa to oddzielne, skończone formy połączone grubymi śrubami. Żelazny człowiek jest ciężki, toporny, przerażający swą brzydotą i dosłownością przedstawienia. Bezduszna, epatująca postać z nieobecnym wyrazem twarzy, stojąca jak maszyna a jednocześnie zagubiona i samotna.
Od 1984 roku powstało kilkudziesięciu Żelaznych. Zwielokrotnienie tych figur, ustawienie ich w różnym kontekście budzi wieloznaczne, uniwersalne skojarzenia od: „człowieka z żelaza” minionej industrialnej dekady, po bezdusznego zuniformizowanego człowieka naszych czasów....
Proszę czekać